Vostok-Europe órák
A Vostok-Europe márkát 2003-ban alapította a Koliz-Vostok és a Chystopol Watch Factory óragyártó manufaktúra Litvánia fővárosában, Vilniusban.
Minden kollekció a történelem egy szeletéhez köthető, mint például a „K3 Submarine”, mely a nevét a szovjet mérnökök egyik legfontosabb alkotásáról, a K3 típusú tengeralattjáróról kapta. Többek között ezzel a kollekcióval mutatkozott be előszőr a márka a baseli órakiállításon 2004-ben. Az órák legtöbb esetben robosztusak és az extrém sportot kedvelőknek készültek, de megtalálható elegáns dizájn is a kínálatban. Az összeszerelés mai napig Litvániában, Vilniusban történek egy kis manufaktúra keretében, ahol csak néhány tucat ember dolgozik megőrizve a márka egyediségét. Az órák maximum 3.000 db-os limitációban készülnek, de nem ritka az 1.000, 500 vagy akár a 100 db-os kiadás sem. Kiemelnénk még az egyedi anyagok felhasználását is, mivel több kollekcióban is fellelhető a különleges „tritium” fényforrás, amely a foszforhoz hasonlóan a világításért felel, de ez az anyag akár 10-15 évig is tartja a fényét. Ezen felül használnak még bronzot ami az idő teltével patinásodik. 2023-ban a 20 éves jubileumi modell számlapja igazi meteoritból készült és ebben az évben került kiadásra két ásványból készült számlapos modell is. A tokházak mérete átlagosan 45-48 mm és sok modellnél használnak 3,5 mm vastag K1 Kristályüveget. Az órákban 90%-ban Japán megbízható automata és kvarc szerkezet van, amely az évek alatt bizonyította, hogy bírja a szélsőséges terheléseket. Több extrém körülménynek tették már ki az órákat ezzel sokszor egy sportolót, szervezetet vagy megmozdulást támogatva, mint például:
- 2012-ben Dakar Rally-t kísérte végig az óra egy litván versenyzővel a kíméletlen dél-amerikai terepen
- 2012-ben Krubera-Voronia expedíció keretein belül az óra sikeresen teljesített a világ legmélyebb barlangjában ( közel 2 hétig tartott 2 km-es mélységben)
- 2013-ban a Lunokhod család modelljét feljuttatták a sztratoszférába (16.680 m) ahol -44 C-os hőmérsékletet, 88mB vákumot és 1.200 mkR/h sugárzási szintet sérülésmentesen vészelt át
VE nagykövetek:
- A híres litván pilóta Jurgis Kairys
- Litván Rally versenyző Benediktas Vanagas
- A világ legerősebb embere „BIG Z” – Zydrunas Savickas
- Max Orido Japán autóversenyző
- Marcin Tybura MMA harcos
A modelleket még különlegesebbé teszi az egyedi doboz, a kiegészítő dokumentációk és eszközök, vagy akár az a történelmi részlet, amely az inspirációt adta az adott kollekcióhoz.